Jazyk: cz Dnes je čtvrtek 18. ledna, svátek má Vladislav | Právě je 22:24 | login: heslo:
Vítejte na stránkách smíšeného pěveckého sboru


Nejbližší koncert:
21. ledna 2018, Dělnický dům Blansko
Rastislav dětem - ANGELIKA a RASTISLAV
RASTISLAV - aktuality
facebook RASTISLAV
* * *

RASTISLAV Blansko, z. s.
zve zpěvuschopné zájemce od 15 do 51 let do svých řad!
PŘIJĎTE KAŽDÝ ČTVRTEK V 17.00 na zkoušku do Galerie města Blansko (Dvorská 2a).

* * *

*****

Z dopisu pana Keprta ke koncertu dne 4. 6. 2017:

Milý muzikanti, přátelé!
Jak jste možná již z fb zjistili, byla Hanka Škarková oceněna v každoroční kuřimské anketě Kuřimské kulturní činy (KuKuČ) - kategorie Dramaturgický počin a koncepce. K této přiležitosti si Hanka nachystala krátké poděkování, které vám tímto přeposílám v příloze. Tak jak píše Hanka, tak také já vám všem ještě jednou velké, opravdu velké díky. Protože nebyl během přebírání cen prostor pro veřejné poděkování na mikrofon, zařídil jsem alespoň otištění poděkování v kuřimském měsíčníku Zlobice.
Přeji klidný advent, požehnané svátky vánoční, hodně zdraví, štěstí, lásky a hodně milých posluchačů!
S úctou
David Keprt

Příloha:
Poděkování
Velmi si vážím tohoto ocenění, už proto, že jsem s Kuřimí již několik let spjata, a to zejména právě kulturně a hudebně, dále pak proto a také, že je to mé první ocenění právě za dramaturgii a koncepci, protože mým snem a životním cílem je tvořit. Děkuji všem, kteří se podíleli na organizaci tohoto koncertu, zejména pak panu Davidu Keprtovi, který když mě zpočátku oslovil a já přišla právě s touto koncepcí programu, tak téměř obrátil oči vsloup se slovy – no to Kuřim nepřežije. Já byla přesvědčena o tom, že nejen přežije, ale skrze netradiční atmosféru koncertu vychutná nový zážitek. Současná televize je plná reklam tipu, tradiční ale s novou recepturou, v novém balení, ještě
bohatší, plnější, lepší….. my jsme přišli s brněnskými umělci s tradiční hudbou, ale v novém balení. Děkuji za svolení a spolupráci Římskokatolické farnosti Kuřim a podporu města Kuřim. Děkuji za nominaci a následně udělení této ceny. Děkuji tedy panu Tomáši Krejčímu, violoncellovému kvartetu Solitutticelli, panu Martinu Opršálovi, Markovi Paľovi, Ivetě Krulové a Smíšenému pěveckému sboru Rastislav pod vedením pana Jaroslava Martináska, kteří na koncertě účinkovali a byli ochotni spolupracovat i za velmi stísněných finančních podmínek. Věřím, že město Kuřim bude nadále podporovat mladé umělce a kulturu obecně, a že jí dopřeje minimálně rovnocenné podmínky, jako například sportu. Protože i duchem je živ člověk.
Hana Škarková, 9.prosince 2017


* * *
RASTISLAV ve Waldsassenu - Velký podzimní koncert - 50. výročí tradice koncertních řad v bazilice 12. 11. 2017

Neděle byla zvláštní událostí - tímto dobře navštíveným podzimním koncertem bylo oslaveno 50. výročí tradice koncertů v bazilice. K provedení přichází oratorium Eliáš, op. 70, od Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Dvě a půl hodiny sváteční hudby s orchestrem Czech Virtuosi, sbory baziliky Waldsassen a Rastislavem Blansko stejně tak se šesti sólisty jsou vhodnou volbou pro tuto oslavu. Sólistmi byli Ira Maria Scholz (soprán), Lori Liebelt (alt) - pozn. red. nahradila nemocnou Giselou Schubert, Jan Petryka (tenor, pater Romanos Werner (bas), stejně tak Gisela Malzer (soprán II) a Christine Kohl (alt II).
Oratorium na slova Starého Zákona začíná klatbou Eliášovou, který hovoří jménem Božím. Následující ouvertura provedená orchestrem pod vedením Andrease Sagstettera hned ukazuje svou třídu. Stylově čistá, s vyváženými rejstříky a nádhernou souhrou je tato předehra posluchačským bonbónkem. Velký sbor vůbec za orchestrem nezaostává. Zářicí soprány, jemné alty, překrásné tenorové hlasy a působivý bas tvoří homogenní, plně znějící těleso, které Sagstetter precizními gesty vede k velké gradaci nebo zjemnění.
Sólisté ze sebe v áriích, recitativeh, sólisticky, v duetech, tercetech nebo kvartetech vydávají to nejlepší. Páter Romanos Werner (bas) začíná skvěle. Mohutným hlasem, působivě a dobrou artikulací zpívá Eliáše. Přece jen ale v průběhu opuletního díla přichází ke svým hranicím. Hluboké polohy jsou tišší a ne všechny tóny jsou v dobré intonaci. Jan Petryka (tenor) nadchl bezvadným, působivým zpěvem. Ira Maria Scholz ukazuje čistí a intezivní sopránový hlas. Stejně tak Gisela Malzer (soprán II) a Christine Kohl (alt II). Američanka Lori Liebelt (alt) zpívá stylově citlivě, hloubavě a dramaticky. Jen zřídka je znát, že němčina není její mateřskou řečí. Zvláště vyzdvihujeme sopránový duet a andělský tercet sopranistek "Zdvihni své oči vzhůru".
Po úžasném závěrečném sboru nebere potlesk konce. Následují ovace ve stoje pro umělce za jejich působivé provedení.

*

RASTISLAV v německém Wiesbadenu - recenze koncertu 11. 11. 2017 v katedrále Marktkirche

Překlad:
... hlavním dílem byla Messa od G. Pucciniho... plnou usebraností zpíval sbor, v prostoru byla citelná éterická atmosféra, a pomale stoupající intenzita. Interpreti rozsvítili Pucciniho mši plnou zvukovou barevností. Tryskající lehkost byla citelná v Gloria, dramatičnost a tajemnost v Credu. Vystupňované hudební gesto bylo elegantně zjemňováno. Komplexně sbor a orchestr zprostředkovaly zvukové přechody. Jako sólisté přesvědčili tenorista Mauro Pagano a barytonista Juri Batukov. Ztvárnění účinkujícími přetékalo energií, interpetace byla velmi přesná. Spiritualita a zprostředkovaná radost se staly hmatatelnými... Juri Batukov a sbor předvedli skvostné finále.* * *


RASTISLAV - článek v Blanenském deníku SBOR RASTISLAV NA KONCERTY VOZÍ PRAPOR, KTERÝ ZHOTOVIL MÁNES

* * * * *
RASTISLAV na Smetanově Litomyšli - článek Smetanový Rastislav

* * * * * * *

Blanenští filmaři točí do cyklu Živá paměť dokument o sbormistru sboru Rastislav

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Za podporu činnosti děkujeme:

Jihomoravský kraj
Město Blansko
Česko-německý fond budoucnosti

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Orgány spolku RASTISLAV Blansko, z. s. (zvoleno 18. 10. 2014):
Statutární orgán - VÝBOR:
Jaroslav Martinásek
Vít Martinásek

Nejvyšší členský orgán - RADA:
umělecký vedoucí: Jaroslav Martinásek
předseda: Vít Martinásek
Fadrná Radka - ekonom
Kakáčová Iva, Mgr. - místopředsedkyně
Korešová Tamara,Ing.MBA - dotační specialistka
Kuběnová Miroslava - vedoucí ženské složky
Martinásková Martina - jednatelka
Němec Oldřich, Mgr. - správce evidence
Pukl Miroslav, Ing. - vedoucí mužské složky

Zkoušky probíhají pravidelně každý čtvrtek od 17:00 do 20:00 v prostorách Galerie města Blanska.

Chcete-li se přijít nezávazně podívat, jste srdečně zváni.

Zákaz použití jakýchkoliv materiálů bez souhlasu smíšeného pěveckého sboru Rastislav Blansko.
© 2006 - 2018 by Rastislav Blansko